27 жовтня – визначна дата для багатьох представників світу історії та релігії. Це - День пам’яті преподобного Нестора Літописця. Головним досягненням Нестора Літописця Печерського стала праця «Повість минулих літ» (1112-1113 рр.). Нестор помер у 1114 році, був похований у печерах Антонія Печерського.
А в Україні в цей день відзначається День української писемності та мови.
У 1997 році було прийнято рішення відзначати День української писемності та мови. Днем святкування обрали 9 листопада, оскільки саме в цей день церква вшановує пам’ять Нестора-Літописця, який робив свої історичні нотатки протоукраїнською мовою. З переходом України на новий церковний календар, ми відзначаємо День української писемності та мови 27 жовтня (за Наказом президента Володимира Олександровича Зеленьського 2023 р.).
Кожна людина може знати декілька мов, цікавитися іншими культурами, але тільки рідна мова торкається глибини душі. Вона спроможна надати відчуття єдності з своїми нащадками, своєю родиною, національністю.
Так важливо у житті відчувати себе приналежним до нації, відчувати ту силу й натхнення на неймовірні здобуття. Вшановуючи та розповсюджуючи мову, українці відстоюють не тільки свої власні інтереси, а й інтереси власної держави.
Мова є, була і буде для українців символом свободи. Рідна мова є своєрідним психокодом. Розмовляючи українською, ми запускаємо у підсвідомості етнокоди, що надихають та вказують вірний шлях. Мова не є сталою, а розвивається разом із народом. І пам’ятаємо, що рідна мова утворює невидимий зв’язок між усіма поколіннями минулого та майбутнього.